Touristenservice Kościelisko

Notizbuch (0)
    
Homepage » Attraktionen in der Stadt » Historische Gebäude Kościelisko » Willa "Dyrektorówka"
 

Willa "Dyrektorówka"

Adresse
Willa "Dyrektorówka" - Wojskowy Dom Wypoczynkowy Kościelisko
Nędzy Kubińca Stanisława 101
Kontakt
tel.

Kategorie
Historische Gebäude,
 
Willa
Fotogalerie sehen
 

"Dyrektorówka" została wzniesiona z inicjatywy Bronisławy oraz Kazimierza Dłuskich. Bronisława Dłuska była siostrą Marii Skłodowskiej-Curie. Sam Dłuski już w roku 1897 odwiedził Zakopane (Kościelisko dawniej stanowiło część Zakopanego). Tak bardzo spodobało mu się tam, iż postanowił założyć bardzo nowoczesne sanatorium przeciwgruźlicze. Aby jednak ten cel osiągnąć, potrzebował wspólników, a stali się nimi wspomniana już Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Paderewski oraz Henryk Sienkiewicz.

W roku 1900 Dłuscy na stałe przenieśli się do Zakopanego, a w roku 1902 powstało sanatorium przy obecnej ulicy Nędzy Kubińca Stanisława 101. Obiekt nazywany był później Sanatorium im. Bronisławy i Kazimierza Dłuskich. Sanatorium to posiadało bardzo dobrą sławę, uznawane było za doskonałą placówkę naukową i leczniczą. Dłuski wydał bardzo wiele prac naukowych dotyczących gruźlicy. W roku 1927 sanatorium zostało przekształcone na Wojskowy Dom Wypoczynkowy w Kościelisku.

Do dnia dzisiejszego willa jest bardzo rozpoznawalnym i jednym z bardziej reprezentacyjnych budynków w Kościelisku. Przy budynku głównym mieści się modrzewiowy dom, w którym mieszkali Dłuscy. Domek ten często jest zwany Willą z modrzewia, bądź też Dworkiem Prezydenckim. W roku 1933 był w nim sam Ignacy Mościcki. Willę tę wybudowano wedle projektu znanego i cenionego artysty, Stanisława Witkiewicza. Przebywali tu między innymi Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły, a także kolejni prezydenci (Wałęsa, Kwaśniewski).

Kommentare
 
In der Nähe
 
 
 
 
Fürs Wochenende
Konferenzen, Schulungen
Integrationsveranstaltungen
Für Aktive
Mit der Familie
mehr »
 

Wetter in Kościelisko

Temp.
0 °C
Regen 0.0 cm
Schnee 0.0 cm
Wind 0 km/h
  Einzelheiten »
 
 

Statistik


Gäste on-line: 5
Besuche heute: 193
Besuche insgesamt: 2018683
seit: 2012-07-12
Generierungszeit: 0.3
 
 

Sehen Sie auch


 
© 2007-2018 Koscielisko.org
Jegliche Rechte vorbehalten.
Kościelisko - wir präsentieren Hotels, Übernachtungen, Spa, Denkmäler und viel mehr...
Hotelisko.pl